נובמבר 20, 2008

בין האש ובין המים - גלי עטרי בצוותאמיכלי לקחה אותי לראות את גלי עטרי בצוותא לרגל צאת אלבומה החדש "בין האש ובין המים". בצורה קצת אירוני זהו בדיוק התיאור המסכם מבחינתי את כל המופע שלה, אבל למה לעשות לכם ספויילרים במשפט השני...?

כשזה מגיע לגלי עטרי יש לי רגשות סותרים: מצד אחד אני אוהב אותה. יש בה משהו אמיתי ותמים. יש בה משהו לא מסובך. משהו נעים לאוזן. מצד שני אני לא מסוגל לסבול את הכיוון שאליו היא לקחה את הקריירה שלה בשנים האחרונות.

אני לא מאשים אותה. להפך, מהבחינה המסחרית אין ספק שהיא עושה את כל הצעדים הנכונים שמאפשרים לקריירה שלה להימשך כבר 4 (!!!) עשורים – אבל לי קשה עם זה, וזה הבלוג שלי ולא של גלגלץ - תודה לאל.

הכל עומד במקום

כשגלי עולה על הבמה הדבר הראשון שמבחינים בו הוא שהיא נראית נהדר – יחסית לעצמה, אבל מכאן במשך השעתיים הקרובות זה רק מתדרדר.

אני יודע שאני ציני קר לב וחסר רגישות, ושהרבה אנשים התרגשו מהבלדה שפתחה את המופע עם אסוסיאציה ברורה לאחותה של גלי שוש עטרי (ז"ל) שנפטרה ממש לא מזמן מסרטן.

זיופים קלים עד קשים הפריעו לאוזני הרגישה ברמה כזאת שתהיתי אם בטעות נכנסתי להופעה של אורלי זילברשץ בנאי. לזכותה של גלי אגיד שהיו בעיות בסאונד והיא לא יכלה לשמוע את עצמה במוניטור,מאבק שנמשך לאורך רוב ההופעה. גלי מציגה העידה על עצמה ש"אנחנו קרביים" והמשיכה קדימה למרות הקשיים.

אחרי זה ההופעה מתנמנת לאיטה לסירוגין בין שירים מן האלבום החדש ושירים מוכרים מאלבומים אחרונים.

את קטעי הקישור כתבה לה חברתה חנה לסלואו, ויש לציין שגלי מעבירה אותם בחן ואפילו מצליחה להצחיק. היה גם ניסיון לתת לקהל לבחור את הסינגל הבא שלה לרדיו, אבל כנראה שזה לא באמת עובד במבחן המציאות.

אולי כאן הזמן לדבר על הדבר שהכי מפריע לי בגלי של השנים האחרונות: היא כל-כך תקועה בנישת "אמצע הדרך" הזאת שלה – שזה פשוט מתסכל.

העיבודים רכים וריקים, לא מאיימים, נעים בין קריוקי לשירה בציבור עם גלי'לה שרון. חוסר ההעזה או הפחד לכסות על הקול שלה פשוט משתק את המעבדים שעובדים איתה כנראה.

גלי עדיין מוסיקאלית מאוד, עדין בעלת צבע קול ייחודי – אז למה כל השירים שלה נשמעים כמו אותו מסטיק שלעסנו כבר כל-כך הרבה פעמים?

כמה עוד אפשר לשמוע את הימנוני ההעצמה הנשית שלה בשקל תשעים?
(תסלח לי מאיר, יש לך שירים פי אלף יותר טובים לטעמי).

נסיך החלומות

את התקליט האחרון כתב והלחין עבורה שגיב כהן. (כן האתר הזה אמיתי), בחור צעיר תושב פרדס חנה.

גלי מספרת בכל הזדמנות ששוש (קוקה) אחותה שמעה את שגיב וידעה מיד שהוא כותב שירים בדיוק כמו שגלי חיפשה כל החיים. היא עשתה את החיבור והשאר היה היסטוריה.

אין מה להגיד, שוש צדקה וכהן הוא בהחלט יוצר מוכשר ושיריו תפורים בדיוק למידותיה של עטרי, אבל בדיוק בכך נעוצה הבעיה.

גלי עטרי עשתה עם שגיב כהן בדיוק מה שהיא עשתה בשני האלבומים הקודמים שלה. היא שוב שרה את אותם שירי "תיקוות המזכירה המתוסכלת" שמהמהמות באדיקות כל הנשים בקהל.

באופן אישי זה מאכזב אותי, כי הייתי רוצה לראות גלי קצת יותר נועזת, וקצת יותר חשופה. משהו קצת פחות פלסטיקי ונוסחתי. משהו קצת יותר חדשני.

למרות זאת, האירוח של כהן על הבמה בהחלט נושב קצת רוח רעננה ו"ירוקה" לתוך הסגנון הכל-כך שבלוני שעטרי מספקת לאחרונה.

ערמונים מהאש

לקראת סוף ההופעה גלי מתעוררת. היא נוטשת את השירים החדשים והמשמימים לטובת אבני דרך מתחילת הקריירה שלה, ונראה שביחד עם גלי גם הקהל מתעורר פתאום לחיים.

מפתיע במיוחד הוא ביצוע לשיר "אסמרלדה" שעבר עיבוד ל"חפלה תימנית" בידיו האמונות של עמוס בן דויד (האחראי על העיבודים בכל המופע).

אודה ולא אבוש ששרתי עם גלי ועם כל הקהל את מילות כל השירים של תחילת הקריירה שלה – אבל זה גרם לי להתגעגע. להתגעגע לתקופה שטקסטים היו טקסטים ושאומנים מוכשרים כמו גלי זכו לעבוד באמת עם הגדולים מכולם.

קחו למשל את אחת הפנינים הנוצצות של הקרירה שלה "מקיץ אל חלום" ונסו להשוות אותו ברמתו ל"מאהב". זה פשוט עולם אחר.

הלחנים משנות השבעים והשמונים הקפיצו את הקהל שרקד במחרוזת הסיום. ההופעה נמשכה כשעתיים וחצי (5 הדרנים) ואם זה היה תלוי בגלי – היא לא היתה הולכת הביתה.

חומרים, ברוך השם לאישה הזאת לא חסרים.

דואט פרידה

אם אתם אוהבים את גלי החדשה (כלומר העדכנית), אני יכול להבטיח לכם שתקבלו במופע בדיוק את מה שאתם רוצים: ערב שעובר נעים בין האוזניים, שאפשר לשיר בו ולהחזיק את הידיים של החברה הכי טובה שלכן ולהרגיש שהשירים האלה כתובים ממש עליכן.

ואם אתם כמוני, ומעדיפים את גלי הנוסטלגית של ימי "גלגל ענק" ו"ולנטינו", אתם יכולים להגיע ישירות לחלק השני של ההופעה ולשיר אותם בציבור עם גלי והלהקה.

באופן אישי, אני חושב שאני מעדיף את גלי הנוסטלגית באחד על אחד באוזניות שלי וקצת פחות על הבמה בצוותא, אבל במקרה הספציפי הזה ברור לי לחלוטין שאני כנראה בדעת מיעוט. לפחות מתגובות הקהל הנרגש שמילא את האולם.

רשימת שירים ומילים לחלק מן השירים של גלי >>


תגובה 1:

חיפוש בבלוג זה

הצטרפו לדיון כאן, עם הפרופיל שלכם מהרשת החברתית