ינואר 05, 2010

מליון דרכים לעזור

אם אתם מכירים אותי כבר, אתם יודעים שדי קשה לי להאמין באלטרואיזם. מתוקף היותי אדם ציני המאמין שהוא מצליח לראות לרוב את התמונה הגדולה על פרטיה, חשיפת האג'נדה הכלכלית ושלל מניפולציות מאחורי כל מסר שאני נחשף אליו, היא מנהג קבוע עבורי.

אולי בגלל האמור מעלה, קצת חששתי לגשת לכתיבת הפוסט הבא – פשוט מפני שהוא מוכיח אותי על מגרעתי לשפוט את רוב העולם לרעה עד שהוכח אחרת.

אבל הפוסט הזה הוא בעצם לא עלי. הוא עלינו. הוא על כולנו – ועל מה שאנחנו מוכנים לעשות בשביל שהעולם שלנו יהיה קצת טוב יותר. אני יודע, זה נשמע מאוד ריקני ופומפוזי, אבל זה בגלל שעולם הפרסום והשיווק טוחן לנו את המסר הזה עם כל מסך פלזמה.

הצהרה שאתם יכולים לקחת לבנק

בנקים, כידוע לכולנו, אינם יצורים אלטרואיסטים. רחוק מכך - אך בגלל בעיית הדימוי הדורסני של הבנקים, רובם בוחרים להתמודד איתו על ידי מופעי יח"צנות של תרומה לחברה ולקהילה בדרך זו או אחרת.

למרות זאת, אנחנו לא "קונים" את זה, ודימוי הבנקים אינו משתנה בעינינו באמת – ולו רק מפני שכולנו לקוחות של בנק זה או אחר ואנו חווים את השימוש בשירותי הבנק על בשרנו וכיסנו.

למרות כל זאת, אני קורא לכם לקחת רגע נשימה, להניח רגע את ציניות בצד ולנסות לגשת נקיים למה שנאמר בשורות הבאות.

במסגרת קמפיין לשיפור תדמיתו, יצא בנק צ'ייס האמריקאי בהכרזה חסרת תקדים: הבנק יתרום 25 אלף דולר ל-100 ארגוני צדקה ובשלב השני מליון דולר לארגון צדקה אחד שיבחר על ידי הגולשים בפייסבוק. על הסכום הבנק כבר התחייב, עכשיו נותר לגולשים רק להצביע איזה ארגון לדעתם, הוא הראוי ביותר למענק.

כל-כך הרבה דברים יפים יש בקמפיין הזה: הבנק נותן סכום שבאמת יכול לשנות את העולם – זאת לא הבטחה בומבסטית חסרת בסיס. הבנק אינו מתיימר להבין את צרכי הקהילה או להכתיב לה את צרכיה – אלא נותן לה להציף ולהעלות בעצמה את הצרכים האמיתיים. הבנק אינו מכתיב רשימת ארגונים מוכרת ומקורבת – אלא מאפשר לארגונים עצמם להציע את עצמם כמועמדים בתחרות – ובעצם כך, הבנק נותן במה מלאה וחשיפה ללא תשלום לאלפי ארגוני צדקה ברחבי ארצות הברית והעולם כולו – בתוך הקמפיין.

גם ארגונים שלא יזכו כלל בכסף, יהינו מן החשיפה ותשומת הלב שיקבלו במסגרת הקמפיין ורבים מהם כבר הפנים זאת. חלק מהארגונים, במיוחד אלא שיכולים להרשות לעצמם יצאו אפילו בקמפיינים משל עצמם במטרה לעודד את הגולשים להצביע עבורם בתחרות. תחשבו על זה רגע, למה לא לשים 10,000 דולר על קמפיין אינטרנטי כשהרווח יכול להיות מליון דולר?!

המרוץ למיליון – במציאות, באמת חשוב מי יזכה

בואו באמת נעצור ונחשוב רגע על הסכום הזה: מליון דולר. זה המון. מן הסתם, כדי לטפל בצורה נאותה בסכום כסף כזה, נראה כי ראוי שהוא יגיע לארגון בעל וותק וגודל מספיק שיוכל להתמודד בדרך האופטימאלית עם חלוקתו למטרות יישומיות. נראה לי גם שמסכום כזה יכולה ליהנות לא רק מטרה קדושה אחת – אלא הרבה מטרות קדושות. לכן, נראה לי הגיוני שסכום הזה ילך לאתר שתומך בהרבה מטרות – כמה שיותר.

מעבר לכך, הייתי שמח שהכסף הזה היה ממשיך לנוע ולהתחלק על פי החלטות וצרכים של הקהילה. כלומר – רק הגיוני שהקהילה תבחר לתת את הכסף לאתר שבו היא תוכל בעצמה להמשיך ולהשפיע איך הוא יחולק הלאה בפועל... לא? אם כבר מעורבות – עד הסוף.

אפשר לחלום על עולם טוב יותר – ואפשר לעבוד בזה

בזמן שאת הקישור לאפליקציה של בנק צייס בפייסבוק קיבלתי די מזמן, וסיננתי אותה כפי שאני מסנן זימונים מאפליקציות מסחריות רבות, מקישור שקיבלתי לאתר Idealis לא יכולתי להתעלם.

האתר, שהוקם בשנת 1996 על ידי עמי דר, הוא כיכר מרכזית מרתקת ומתוקתקת של ארגונים ללא מטרות רווח מכל העולם ובכל התחומים.

האתר הוא התשובה המושלמת לכל-כך הרבה קהלי יעד שקשה שלא להעריץ את הצניעות שבה הוא מתקיים. האתר מחבר בין מתנדבים, תורמים ועובדים בתחום הארגונים ללא מטרות רווח. ניתן להזמין דרך האתר הרצאות, ביקורים ובקשות לעזרה ותמיכה. הקהילה הגדולה של האתר מעורבת בפרויקטים רבים ויכולה ליזום ולקחת בהם חלק – כל אחד על פי יכולתו.

בקיצור – בשקט יחסי ובצניעות רבה, הפך האתר הקטן של עמי דר (שהוקם ב-3500$ דולר) לגוף מוביל דרך מרכזי ובינלאומי – של הקהילה, למען הקהילה – וזאת כמובן ללא אבחנה בגבולות, צבע עור או אמונה דתית.

עמי דר, הוא מאלה שחולמים על עולם טוב יותר, אבל גם עושים משהו כדי להגשים את החלום. בשביל עמי דר, "עולם טוב יותר" הוא עבודה ומעורבות יומיומית – ובזכותו כך גם לגבי אנשים רבים ומדהימים שחברו עליו ומשתייכים היום לצוות הקבוע והאדיר של אתר אידיאליסט.

את עמי דר לא מעניינים קמפיינים או יח"צ, לא מעניין אותו לראות את השם שלו בעיתון (לכן גם לא תמצאו בגוגל כמעט כלום עליו - והוא פועל כ-15 שנה בתחום...). לכן בגישה הזאת הוא גם הגיש מועמדות לתחרות של בנק צ'ייס. בלי רעש. בלי דיוורים מציקים שאומרים "הצביעו לנו". בלי להתחנן או להתחנחן – אלא פשוט להראות מה אנחנו (הוא והצוות שלו) עושים ומשיגים יום יום למען החברה.

אבל בזמן שעמי מתעסק בהגשמה של החזון שלו, הוא מקיף את עצמו באנשים הנכונים. באידיאליסטים כמוהו, אך כאלה שיודעים שבלי עזרה קשה להשיג את המטרה – במיוחד כשהתחרות היא כל-כך קשה.

תומך ישראלי, מסתורי ממכריו של עמי דר, התייצב מאחורי המשימה לעזור לאתר אידיאליסט לזכות בתחרות. התומך אינו מעוניין בחשיפה – הוא מעוניין רק בדבר אחד: לעזור לקדם את המודעות לפעילותו המבורכת של אתר אידאליסט ולעזור לו לזכות במליון הדולר של בנק צ'ייס, כדי שזה יתחלק בין כמה שיותר ארגונים המשתייכים לקהילת האתר.

אותו תומך מסתורי מוכן לתרום מכספו וזמנו למען המטרה, ולצורך כך גויסה הרשת הישראלית גם בתשלום – למי שדרש.
גילוי נאות יהיה להגיד שהוצע לי שכר בתמורה לפוסט הזה, אחר לאחר מחקר ומחשבה – החלטתי שזה המעט שאני יכול לעשות, ואין לי כוונה לקחת כסף ממי שאוסף אותו למען נזקקים.

אז הנה זה ככה, ערום ממניפולציות וטריקים שיווקים. חשוף לפניכם כפי שזה הובא אלי: מהלב – אל הלב.

אנא הצטרפו לאפליקציה של בנק צ'ייס בפייסבוק והצביעו לאידיאליסט כדי שהוא יוכל להמשיך לעזור אפילו יותר. (תוכלו להסיר אותה בתום התחרות).

המרחק בין פאסיביות כנועה לאקטיביזם חברתי הוא קליק אחד

תחשבו על זה רגע, כל מה שאתם צריכים לעשות בשביל לשנות את העולם זה קליק אחד קטן. לא רוצים מכם כסף. לא רוצים שתצאו מהבית. לא רוצים שאפילו תקומו מהמחשב – ובכל זאת, 10 דקות שלכם – יכולות לשנות לחלוטין את חיו של מישהו אחר בעולם. מישהו שזקוק לעזרה. עכשיו קחו את ההרגשה הזאת ותכפילו אותה במיליון.

יש מעט דברים (לצערי הרב!) שגורמים לי גאווה על היותי ישראלי, אבל כשאני רואה אתר כמו אידאליסט הלב שלי באמת מתמלא. אולי דווקא בגלל שאידיאליסט אינו מכיר בגבולות גיאוגראפיים, דתיים או מגזריים. אידיאליסט מכיר באנושות באשר היא – נזקקת.

ורק הערה אחת לעמי דר ולצוות האתר המדהים הזה: עם כל הצניעות, שימו לנו באנר בעמוד הבית של האתר כדי שקהילת האתר הבינלאומית תדע ותראה את כוחה האמיתי בתחרות. תנו לנו לעזור לכם, לשם שינוי.

קליק לערוץ של אתר אידיאליסט ביוטיוב >>

4 תגובות:

 1. מפתיע אותי לדעת שאתה לא מאמין באלטרואיזם. אנשים טובים, עם כל הציניות שהם אוגרים במהלך השנים וכמובן לא בכדי, צריכים אמונה ותקווה בכך שקיימים עוד כאלו, אם נאבד את זה, עשויים לא להישאר כאלו.

  הפוסט נהדר, מצטרפת כמובן ומעבירה לכל החבר'ה ;-)

  השבמחק
 2. מודה .. יתכן ואני מעט מתעצל
  אבל חיפוש אחר idealist כמו גם idealist.org בעמוד האפליקציה של צ'ייס לא הניב כל תוצאות...

  יש מונח מתאים יותר לאיתור?

  השבמחק
 3. למייטב הבנתי התחרות הסתיימה ואידיאליסט לצערנו לא זכה. אם זאת, אני תקווה שהכסף הלך למטרות טובות בכל מקרה.
  תודה על התגובה.

  השבמחק
 4. אני מצטער להעלות את זה לאינטרנט אבל אין לי ברירה. האם מעולם לא האמנתי בכישופי אהבה או לחשים עד שפגשתי את הקוסם ההוא כשביקרתי את חבר שלי באוקראינה לפסגת עסקים השנה. אני פוגש אדם בשם ד"ר APATA היה ממש חזק, והוא יכול היה לעזור עם לחשים שיחזירו את האבודים, האוהבים וכסף הקסם, קסם או קסם לעבודה טובה או אושר. אני שמח עכשיו. אני מעידה כי הגבר שרציתי להתחתן איתו עזב אותי 5 שבועות לפני החתונה והחיים שלי התהפכו בגלל שהקשר שלנו נמשך 3 שנים. מאוד אהבתי אותו, אבל אמא שלו הייתה נגדנו ולא הייתה לו עבודה בשכר טוב. כשפגשתי את הקוסם הזה, סיפרתי לו מה קרה והסברתי לו את המצב. בהתחלה התלבטתי וחשדנית, אבל פשוט ניסיתי. ובעוד יומיים, כשחזרתי לגרמניה, התקשר אלי חבר (היום בעל) ובא אליי והתנצלתי שהכל סודר עם אמו ומשפחתו וקיבלתי ראיון עבודה חדש להתחתן. לא האמנתי כי ד"ר APATA פשוט שאל את השם שלי ואת השם של החבר שלי וכל מה שרציתי. ובכן, עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה והחיים שלנו השתפרו בהרבה. המייל שלו הוא: עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה והחיים שלנו נעשו הרבה יותר טובים. המייל שלו הוא: עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה והחיים שלנו נעשו הרבה יותר טובים. הדואר האלקטרוני שלו הוא: drapata4@gmail.com אתה יכול גם ליצור איתו קשר דרך WhatsApp / viber עם המספר הזה +1(425) 477-2744

  השבמחק

חיפוש בבלוג זה

הצטרפו לדיון כאן, עם הפרופיל שלכם מהרשת החברתית